| Brand | Samsung |
|---|---|
| Device Model | Galaxy S24 |
| OS Version | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| Color | Cobalt Violet, Jade Green, Marble Grey, Yellow Amber |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Weight | 196 g or 197 g (6.91 oz) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) – USA/Canada/China Exynos 2400 (4 nm) – International |
| RAM | 12GB |
| Storage_GB | 128GB, 256GB, 512GB |
| Battery_mAh | Li-Ion 4900 mAh |
| Charging | 45W wired, 66% in 30 min, 100% in 68 min |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG, No, Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes |




















Samsung Galaxy S24
$999.00 Original price was: $999.00.$949.00Current price is: $949.00.
Brand Samsung
Device Model Galaxy s24
OS Version Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0
RAM 12GB
Storage_GB 128, 256, 512GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed

Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 14
Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB

Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB
Quick View
Wishlist
Compare
BLU G33
Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB

Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN G10
Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB

Brand Motorola
Device Model Edge 60
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 8GB
Storage_GB 256GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA EDGE 60
Brand Motorola
Device Model Edge 60
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 8GB
Storage_GB 256GB

Brand Apple
Device Model iPhone 16e
OS Version iOS 18.3.1, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 16E
Brand Apple
Device Model iPhone 16e
OS Version iOS 18.3.1, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 128GB












