| Brand | Samsung |
|---|---|
| Device Model | Galaxy S24 Ultra |
| OS Version | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| Color | Global Titanium Black, Global Titanium Grey, Global Titanium Violet, Global Titanium Yellow, Latin Titanium Black, Latin Titanium Grey, Latin Titanium Violet, Latin Titanium Yellow, Us Titanium Black, Us Titanium Grey, Us Titanium Violet, Us Titanium Yellow |
| Body Material | Glass front (Corning Gorilla Armor), glass back (Corning Gorilla Armor), titanium frame (grade 2) |
| Weight | 232 g or 233 g (8.18 oz) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | 8-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) |
| RAM | 12GB |
| Storage_GB | 1TB, 256GB, 512GB |
| Battery_mAh | Li-Ion 5000mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG, No, Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes |
































Samsung Galaxy S24 Ultra
$949.00 – $1,149.00Price range: $949.00 through $1,149.00
Brand Samsung
Device Model Galaxy S24 Ultra
OS Version Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0
RAM 12GB
Storage_GB 256, 512GB, 1TB
There are no reviews yet.
Recently Viewed

Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN G10
Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB

Brand Apple
Device Model iPhone 17
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 256GB, 512GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 17
$449.00 – $949.00Price range: $449.00 through $949.00Brand Apple
Device Model iPhone 17
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 256GB, 512GB

Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN Nova
Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB
Logic Z3L
Brand Logic
Device Model Z3L

Brand Motorola
Device Model Edge 60
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 8GB
Storage_GB 256GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA EDGE 60
Brand Motorola
Device Model Edge 60
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 8GB
Storage_GB 256GB











