| Brand | Samsung |
|---|---|
| Device Model | Galaxy A07 4G |
| OS Version | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| Color | Global Black, Global Green, Global Violet, Latin Black, Latin Green, Latin Violet |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 4GB |
| Storage_GB | 128GB, 64GB |
| Battery_mAh | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, Yes, No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Audio_Jack | Yes |
| NFC | No |














Samsung Galaxy A07 4G
$449.00 – $549.00Price range: $449.00 through $549.00
Brand Samsung
Device Model Galaxy A07 4G
OS Version Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 8
RAM 4GB
Storage_GB 64, 128GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed

Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
CLOUD STRATUS C8
Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB

Brand Motorola
Device Model G05
OS Version Android 15
RAM 4GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA G05
Brand Motorola
Device Model G05
OS Version Android 15
RAM 4GB
Storage_GB 128GB

Brand Apple
Device Model iPhone 16 Pro
OS Version iOS 18, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 16 PRO
Brand Apple
Device Model iPhone 16 Pro
OS Version iOS 18, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 128GB

Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 14
Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB

Brand DIALN
Device Model Neo
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN Neo
Brand DIALN
Device Model Neo
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB












