| Brand | Samsung |
|---|---|
| Device Model | Galaxy A06 |
| OS Version | Android 14, up to 2 major Android upgrades, One UI 8 |
| Color | Global Black, Global Blue, Global Gold, Latin Black, Latin Light Blue, Latin Light Green |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 4GB |
| Storage_GB | 128GB, 64GB |
| Battery_mAh | Li-Ion 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, Yes, No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Audio_Jack | Yes |
| NFC | No |








Samsung Galaxy A06
$449.00 – $549.00Price range: $449.00 through $549.00
Brand Samsung
Device Model Galaxy A06
OS Version Android 14, up to 2 major Android upgrades, One UI 8
RAM 4GB
Storage_GB 64, 128GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed
Logic Z3L
Brand Logic
Device Model Z3L

Brand Apple
Device Model iPhone 16 Pro Max
OS Version iOS 18, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 256GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 16 PRO MAX
Brand Apple
Device Model iPhone 16 Pro Max
OS Version iOS 18, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 256GB

Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 14
Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB

Brand Apple
Device Model iPhone 17 Air
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 515GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 17 AIR
$449.00 – $949.00Price range: $449.00 through $949.00Brand Apple
Device Model iPhone 17 Air
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 515GB

Brand Apple
Device Model iPhone 17 Pro
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 512GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 17 PRO
$449.00 – $949.00Price range: $449.00 through $949.00Brand Apple
Device Model iPhone 17 Pro
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 512GB













