| Brand | Samsung |
|---|---|
| Device Model | Galaxy A17 |
| OS Version | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Color | Global Black, Global Grey, Latin Black, Latin Blue, Latin Grey |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame, fiber-reinforced plastic back |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) or Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Storage_GB | 128GB |
| Battery_mAh | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, No, Yes (market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |














Samsung Galaxy A17
$449.00 – $549.00Price range: $449.00 through $549.00
Brand Samsung
Device Model Galaxy A17
OS Version Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7
RAM 4, 6GB
Storage_GB 128GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed
Logic Z3L
Brand Logic
Device Model Z3L

Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
CLOUD STRATUS C8
Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB

Brand MAXWEST
Device Model Vice
RAM 128MB
Storage_GB 64GB
Quick View
Wishlist
Compare
Maxwest Vice
Brand MAXWEST
Device Model Vice
RAM 128MB
Storage_GB 64GB

Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN G10
Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB

Brand Dialn
Device Model X62s
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
Dialn X62S
Brand Dialn
Device Model X62s
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB










