| Brand | Samsung |
|---|---|
| Device Model | Galaxy A16 |
| OS Version | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| Color | Black, Gold, Grey, Latin Black, Latin Gold, Latin Grey, Latin Light Green, Light Green |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) or Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) or Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Storage_GB | 128GB |
| Battery_mAh | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, No, Yes (market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |












Samsung Galaxy A16
$449.00 – $549.00Price range: $449.00 through $549.00
Brand Samsung
Device Model Galaxy A16
OS Version Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 6.1
RAM 4, 6GB
Storage_GB 128GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed
Logic Z3L
Brand Logic
Device Model Z3L

Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
CLOUD STRATUS C8
Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB

Brand Apple
Device Model iPhone 17 Pro
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 512GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 17 PRO
$449.00 – $949.00Price range: $449.00 through $949.00Brand Apple
Device Model iPhone 17 Pro
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 512GB

Brand Dialn
Device Model X65
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN X65
Brand Dialn
Device Model X65
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB

Brand Motorola
Device Model Edge 50
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 12GB
Storage_GB 512GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA EDGE 50
Brand Motorola
Device Model Edge 50
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 12GB
Storage_GB 512GB










