| Brand | Motorola |
|---|---|
| Device Model | Moto G85 |
| OS Version | Android 14 |
| Color | Urban Grey |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Weight | 171 g or 173 g (6.03 oz) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| RAM | 8GB |
| Storage_GB | 256GB |
| Battery_mAh | 5000mAh |
| Charging | 30W wired – International 33W wired – India |
| Connectivity | 5.1, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, Yes, Yes (market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |












Motorola Moto G85
$899.00 Original price was: $899.00.$849.00Current price is: $849.00.
Brand Motorola
Device Model Moto G85
OS Version Android 14
RAM 8GB
Storage_GB 256GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed

Brand Motorola
Device Model Edge 60
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 8GB
Storage_GB 256GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA EDGE 60
Brand Motorola
Device Model Edge 60
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 8GB
Storage_GB 256GB

Brand Motorola
Device Model G05
OS Version Android 15
RAM 4GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA G05
Brand Motorola
Device Model G05
OS Version Android 15
RAM 4GB
Storage_GB 128GB

Brand Dialn
Device Model X62s
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
Dialn X62S
Brand Dialn
Device Model X62s
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB

Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN G10
Brand DIALN
Device Model G10
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 4GB
Storage_GB 64GB

Brand Dialn
Device Model X65
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN X65
Brand Dialn
Device Model X65
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB











