| Brand | Motorola |
|---|---|
| Device Model | Edge 50 Ultra |
| OS Version | Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent) |
| Color | Forest Grey |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 16GB |
| Storage_GB | 256GB |
| Battery_mAh | Si/C Li-Ion 4800 mAh |
| Connectivity | 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, OTG, No, Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes |












MOTOROLA EDGE 50 ULTRA
$999.00 Original price was: $999.00.$949.00Current price is: $949.00.
Brand Motorola
Device Model Edge 50 Ultra
OS Version Android 16, up to 3 or 4 major Android upgrades (market/region dependent)
RAM 16GB
Storage_GB 256GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed

Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 14
Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB

Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB
Quick View
Wishlist
Compare
DIALN Nova
Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB
Logic Z3L
Brand Logic
Device Model Z3L

Brand Motorola
Device Model G05
OS Version Android 15
RAM 4GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
MOTOROLA G05
Brand Motorola
Device Model G05
OS Version Android 15
RAM 4GB
Storage_GB 128GB

Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
CLOUD STRATUS C8
Brand Cloud Mobile
Device Model C8
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB











