| Brand | Apple |
|---|---|
| Device Model | iPhone 16e |
| OS Version | iOS 18.3.1, upgradable to iOS 26.2 |
| Color | Black, White |
| Body Material | Glass front (Ceramic Shield), glass back, aluminum frame |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Chipset | Apple A18 (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×4.04 GHz + 4×2.20 GHz) |
| RAM | 8GB |
| Storage_GB | 128GB |
| Battery_mAh | Li-Ion 4005 mAh |
| Charging | Wired, 50% in 30 min 7.5W wireless (Qi) |
| Connectivity | 5.3, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, No, Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Audio_Jack | No |
| NFC | Yes |










APPLE IPHONE 16E
$499.00 Original price was: $499.00.$449.00Current price is: $449.00.
Brand Apple
Device Model iPhone 16e
OS Version iOS 18.3.1, upgradable to iOS 26.2
RAM 8GB
Storage_GB 128GB
There are no reviews yet.
Recently Viewed

Brand Apple
Device Model iPhone 17 Air
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 515GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 17 AIR
$449.00 – $949.00Price range: $449.00 through $949.00Brand Apple
Device Model iPhone 17 Air
OS Version iOS 26, upgradable to iOS 26.2
RAM 12GB
Storage_GB 256GB, 515GB

Brand Dialn
Device Model X62
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
Dialn X62
Brand Dialn
Device Model X62
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB

Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB
Quick View
Wishlist
Compare
BLU G33
Brand BLU
Device Model G33
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 2GB
Storage_GB 16GB

Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB
Quick View
Wishlist
Compare
APPLE IPHONE 14
Brand Apple
Device Model iPhone 14
OS Version iOS 16, upgradable to iOS 26.2
RAM 6GB
Storage_GB 128GB

Brand Dialn
Device Model X62s
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB
Quick View
Wishlist
Compare
Dialn X62S
Brand Dialn
Device Model X62s
OS Version Android 13 (Go edition)
RAM 3GB
Storage_GB 32GB










